شنبه، 29 دی 1397 / 2019 January 19
بازدید : 15408 تاریخ درج : 1396/9/7 زمان : 09:14:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

آیت الله هاشمی شاهرودی: وحدت شيعه و سنی برهم زننده توطئه دشمنان اسلام است

محمد محقق، معاون رئیس اجرایی افغانستان و رييس حزب وحدت اسلامي مردم افغانستان با آیت الله هاشمی شاهرودی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری دیدار و گفت وگو کرد.

آیت الله هاشمی شاهرودی و معاون رئیس اجرایی افغانستان در خصوص روابط دو ملت و مسائل منطقه گفت و گو کردند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار با اشاره به روابط و پیوندهای ایران و افغانستان، ملت افغانستان را ملتی با فرهنگ و  در عين حال مظلوم توصیف کرد که در ادوار مختلف شهدای بسیاری را در راه اسلام تقدیم کرده است.
آیت الله هاشمی شاهرودی با اشاره به مجاهدت های مسلمانان افغانستان و مشارکت آنان در نابودی پایگاه های تروریستی داعش و دفاع از حرم آل الله گفت: شایسته است از مجاهدت ها و ایثار برادران افغان در مبارزه با تروریست های تکفیری قدردانی کنیم . امیدواریم که با هوشیاری دولت و ملت افغانستان، دسیسه دشمنان اسلام برای اقدامات تروریستی در داخل اين كشور ناکام بماند.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه اين ديدار نسبت به خطرات نفوذ آمریکا در صفوف ملت های مسلمان هشدار داد و افزود: یکی از خطرات مهم که متوجه ملت افغانستان است، خطر نفوذ آمریکاست که باید از آن بر حذر بود؛ چرا که آمریکا می خواهد نقشه هاي شوم  و تفرقه افكنانه خود را  در اداره امور جوامع اسلامی نظیر عراق و افغانستان به اجرا در آورد.

آیت الله هاشمی شاهرودی  همچنين وحدت شیعیان و اهل سنت در افغانستان را امری ضروری خواند و آن را بر هم زننده توطئه های دشمنان اسلام علیه مردم مسلمان و مظلوم اين كشور توصيف كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بر لزوم گسترش همکاری های اقتصادی میان تجار ایرانی و بازرگانان افغانستان تاکید کرد و گفت: همزبانی و مرزهای مشترک  در حمايت ایران از رشد و توسعه اقتصاد و  امور فرهنگي افغانستان نقشي بارز داشته باشد.
آیت الله هاشمی شاهرودی در بخش دیگری از سخنان خود، به زمینه های مشترک فرهنگی  دو کشور اشاره کرد و گفت: بسیاری از چهره های درخشان علوم دینی و ادبي  از سرزميني برخاسته اند كه  قلمرو كنوني افغانستان شناخته مي شود و ميراث ارزشمند تمدن اسلامي  و زبان فارسي  به شمار مي آيد.

در این دیدار محمد محقق، معاون رييس اجرايي  افغانستان با ابراز خشنودی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: دولت و مردم افغانستان، قدردان کمک ها و همراهی های رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت ایران هستند و دست دوستي برداران ايراني را به گرمی می فشارند. مردم افغانستان در ماه های اخیر، خطر اقدامات تروریستی داعش را در درون شهرهای خود احساس کرده اند و دولت افغانستان طرح حمایت از امنیت مساجد و خیزش مردمی علیه اقدامات تروریستی را دنبال می کند.
رييس حزب وحدت اسلامي مردم افغانستان  با اشاره به اين كه وحدت شیعه و سنی در افغانستان، توفيقات خوبي داشته است، اظهار اميدواري كرد كه هوشياري دولت و ملت افغانستان به ناكامي و شكست كامل توطئه هاي امريكا در اين كشور بينجامد.
محمد محقق افزود: داعش نقشه های شومی را برای آشوب و خونریزی در منطقه خراسان و افغانستان داشت که به لطف خدا، پایگاه آنها در عراق و سوریه نابود شده است.
معاون رييس اجرايي افغانستان همچنين به همكاري كميسيون هاي مشترك  براي توسعه روابط بين دو كشور اشاره و گزارشي از روند اجرايي شدن توافقات در حوزه آب و حمل و نقل به عنوان اولويت همكاري ها ي مذكوربه رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ارائه كرد.

ارسال نظر
نویسنده
متن
*