یکشنبه، 4 آبان 1399 / 2020 October 25
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
تسخیری ، محمدعلی(مرحوم)

آیت الله محمدعلی تسخیری در ۲۷ مهر ۱۳۲۳ در نجف اشرف متولد شد.
وی در دوران کودکی، روخوانی قرآن را فرا گرفت. سپس تحصیلات ابتدایی را در مدرسه «منتدی النشر» به پایان رساند که با مدیریت محمدرضا مظفر اداره می‌شد. وی در آنجا، علاوه بر مظفر زير نظر استادانی همچون الغبان و شیخ مطر تحصيل كرد و سپس تحصیلات متوسطه را در دبیرستان پی گرفت.
در سال ۱۳۴۱ دوره دبیرستان را به پایان رساند. آن‌گاه وارد دانشکده فقه شد و در رشته زبان عربی و علوم اسلامی به تحصیل پرداخت. هم‌زمان فراگیری دروس حوزوی را نیز آغاز کرد.
ایشان دروس حوزوی را ابتدا نزد پدر و سپس تا مرحله درس خارج در محضر اساتيد به‌نامی نظير آيات عظام شهيد سيدمحمد باقر صدر، خويي، سيدمحمد تقي حكيم، شيخ جواد تبريزي، شيخ كاظم تبريزي، شیخ صدرا بادكوبه¬اي و شيخ مجتبي لنكراني سپری نمود و در كنار آن دروس دانشگاهي را نيز در رشته ادبيات عرب و فقه و اصول در دانشكده فقه نجف فرا گرفت و شعر و ادبيات را از محضر اساتيد بزرگی مانند آيت الله شيخ محمدرضا مظفر، شيخ عبدالمهدي مطر و شيخ محمد امين زين الدين آموخت. در سال 1350 به حوزه علميه قم آمد و نزديك دوازده سال در درس‌ اساتيدی چون آيت‌ الله گلپايگاني، آيت‌ الله وحيد خراساني و آيت‌ الله ميرزا هاشم آملي شركت نمود. دارای سابقه تدریس در دانشگاه رشت، دانشگاه امام صادق(ع)، دانشگاه تربیت مدرس و دانشکده اصول الدین.
فعالیت دینی و فرهنگی خود را در شهر قم و در مؤسسه دارالتبلیغ اسلامی و با انتشار مجله عرب زبان " الهادی " آغاز کرد و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با سخنرانیهای انقلابی خود از نهضت امام خمینی و انقلاب اسلامی حمایت کرد و بعد از پیروزی انقلاب در پست معاونت بین‌الملل سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت می‌کرد تا اینکه در سال ۱۳۶۹، مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام را با همکاری مجموعه‌ای از علما مانند سید محمدباقر حکیم تشکیل داد و خود به عنوان دبیرکل این مجمع برگزیده شد. در سال ۱۳۷۴ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تأسیس نمود. مرحوم آیت الله تسخیری در سال ۱۳۸۰ از سوی رهبر معظم انقلاب به سمت دبیر کلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی انتخاب شد و از سال ۱۳۹۱ در سمت مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام منصوب گردید. ایشان همچنین در مجامع بین‌المللی و اسلامی مانند بانک توسعه اسلامی و مجمع الفقه اسلامی فعالیت داشت.

آیت الله محمدعلی تسخیری نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس اسبق مجمع تقریب مذاهب اسلامی، 28 مرداد 99 در سن 76 سالگی در یکی از بیمارستانهای تهران دار فانی را وداع گفت.

نام پدر
سال تولد
محل تولد
ساکن
نماینده استان
تهران
نام مهم‏ترین اساتید درس خارج
نام تخصص‏هاى علمى (غیر از فقه و اصول)
نام مهم‏ترین آثار علمى
فعالیت‏هاى علمى
مسئولیت كنونی
مسئولیت قبلى
پست الكترونیكی
اسم الأب
تاریخ الولادة
محل الولادة
محل الإقامة
ممثل محافظة
تهران
أبرز أساتذة خارج الفقه
التخصصات العلمیة
أهم عناوین الآثار
النشاطات العلمیة
المسئولیة الحالیة
المسئولیة السابقة
برید الإلکترونی
ParentName
BirthDate
BirthPlace
LivePlace
ProvinceId
تهران
ImportantLessonTeacherName
OtherProficiency
ScientificWorks
ScientificActivities
CurrentLiability
PreviousLiability
Email
ارسال نظر
نویسنده
متن
*