جستجو در

اعضای مجلس خبرگان رهبری :: فهرست الفبایی :: روحانی،حسن

نام و نام خانوداگی: حسن روحانی
نماینده استان: تهران
نام مهم‏ترین اساتید درس خارج: آقایان محقق داماد؛ گلپایگانى‏
نام تخصص‏هاى علمى (غیر از فقه و اصول): دكتراى حقوق؛ سیاست؛ مدیریت؛ امنیت ملى‏
نام مهم‏ترین آثار علمى:
استراتژى امنیت ملى ایران؛ انقلاب اسلامى ریشه‏ها و چالش‏ها؛ حدود ده مقاله‏ى علمى؛ دو عنوان كتاب به زبان انگلیسى‏
فعالیت‏هاى علمى: تحقیق؛ تدریس؛ تألیف؛ سخنرانى‏
مسئولیت كنونی:
رییس جمهوری اسلامی ایران ؛نماینده مجلس خبرگان رهبری در دوره 4 و عضو شورای مركزی جامعه روحانیت مبارز تهران؛ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
مسئولیت قبلى:
نماینده مجلس خبرگان رهبری در دوره 3 و دبیر شوراى‏عالى امنیت ملى؛ پنج دوره نماینده‏ى مجلس شوراى اسلامى؛ رییس ستاد قراردگاه خاتم‏الانبیاء(ص) و فرمانده پدافند هوایى در دفاع مقدس و نماینده‏ى مقام معظَّم رهبرى در شوراى‏عالى امنیت ملى‏
پست الكترونیكی: rohani@majleskhobregan.com
   

زندگی نامه:

تولد و دوران كودكى

اینجانب حسن روحانی در 21 آبان ماه 1327 در سرخه سمنان دیده به جهان گشودم. تحصیلات حوزوی سطح و خارج را در حوزه علمیّه قم گذراندم. درس خارج فقه و اصول فقه را در محضر اساتید بزرگ و مراجع عظام به ویژه آیه اللّه‌العظمی محقّق داماد، آیه اللّه العظمی شیخ مرتضی حائری و آیه اللّه‌العظمی سیّد محمد رضا گلپایگانی 4تلمّذ نمودم. در دوره سطح عالی نیز از محضر اساتید بزرگی همچون مرحوم آیه اللّه العظمی سلطانی طباطبائى، آیه اللّه العظمی فاضل لنكرانی و آیه اللّه العظمی شیخ محمد شاه آبادی استفاده نمودم. در كنار درسهای حوزوی به تحصیلات علوم جدید نیز همّت گماشتم و موفّق به اخذ لیسانس حقوق از دانشگاه تهران شدم. آن گاه برای ادامه تحصیلات جدید به انگلستان رفتم و در آنجا موفّق به اخذ درجه دكترای (P.h.D) حقوق از دانشگاه گلاسكو گردیدم.

در طول مدّت عمرم در حوزه وغیر آن، از مكتب فكری عالمان فرزانه ای بهره میگرفتم كه سیاست اسلامی را مبنای استقلال، آزادی و حكومتی اسلامی ـ مردمی در ایران می دیدند، انسان های والایی چون امام خمینى، آیه اللّه شهید مطهّری و آیه اللّه شهید دكتر بهشتى.


فعّالیّت سیاسی پیش از انقلاب

از شروع مبارزات انقلاب اسلامی در سال 1341شمسی با پخش اعلامیّه مراجع عالیقدر، مبارزات خود را آغاز نمودم و سپس با سخن‌رانیهای فراوان در سراسر كشور در جهت آگاهی بیشتر مردم كوشید. اوّلین بار در سال 1343شمسی دستگیر شدم و در طول مبارزه بارها دستگیر و ممنوع‌المنبر گردیدم. برای اوّلین بار لقب زیبای «امام» را برای رهبر كبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام‌راحل1 در آبان ماه 1356 به ملت ایران پیشنهاد نمودم كه مورد استقبال مردم قرار گرفت.


مسئولیّتهای بعد از انقلاب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیّتهای فراوانی را بر عهده گرفتم. در پنج دوره قانونگذاری به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی و در دوره اوّل و دوم به عنوان رئیس كمیسیون دفاع و در دوره چهارم و پنجم به عنوان رئیس كمیسیون سیاست خارجی و نایب رئیس اوّل مجلس شورای اسلامی انجام وظیفه نمودم و هم‌زمان از سال 1362 تا 1364شمسى، در سمت معاونت فرمان‌دهی جنگ و از سال 1364 تا سال 1367 شمسی در سمت ریاست ستاد قرارگاه مركزی خاتم‌الانبیاء(ص)، مسئولیّتهای متعدّدی را در دوران دفاع مقدّس بر عهده داشتم. پس از بازنگری قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشكیل نهاد شورایعالی امنیّت ملّی تاكنون، در سمت نمایندگی مقام معظّم رهبری و دبیر این شورا انجام وظیفه می نمایم. اینجانب همچنین از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس كمیسیون سیاسى، دفاعی امنیّتی این مجمع می باشم.

در انتخابات میان‌دوره ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در 29 بهمن1378 از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب گردیدم.

در طول سالهای 75 ـ 1372شمسى، ریاست مركز تحقیقات استراتژیك را كه صدها شخصیّت فرهیخته و روشنفكر از حوزه و دانشگاه بااین مركز همكاری می كردند، به عهده داشتم.


تألیفات

اینجانب دارای تألیفاتی هستم كه به شرح زیر نام برده میشوند:

الف) آثار فارسى

1. انقلاب اسلامی ریشه ها و چالشها؛ 2. نقش امامت در مبارزات اجتماعى؛ 3. نقش هجرت و جهاد در نهضت های اسلامى؛

ب) آثار عربى

4. تقریرات درس فقه مرحوم محقّق داماد(مبحث صلات)؛ 5. تقریرات درس اصول مرحوم حائری (مبحث اصول علمیّه)؛

ج) آثار انگلیسى

6. سیر قانونگذاری در ایران و پویایی قوانین اسلامى.